youtube

Moje zainteresowanie cme...

Moje zainteresowanie cmentarzami wojennymi

Witam na mojej stronie!

Nazywam się Jerzy Jasonek i od urodzenia mieszkam (z małą przerwą) w Niepołomicach.

Moje zainteresowanie cmentarzami wojennymi z okresu I wojny zaczęło się w roku 2008, kiedy to kupiłem sobie nowy rower i postanowiłem pojeździć trochę po okolicy. Podczas jednej z pierwszych wycieczek zobaczyłem taki obiekt:

Cmentarz wojenny nr 329 Podborze

Oczywiście wtedy wyglądał trochę inaczej i pewnie widziałem go wcześniej wiele razy, ale wtedy się nim zainteresowałem. Dowiedziałem się, że jest to jeden z 400 Zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych, zacząłem więc szukać kolejnych, a dotarcie do nowych cmentarzy wojennych stało się głównym celem moich wycieczek rowerowych.

Podczas mojej wycieczki do Gdowa (chyba pierwszej podczas, której musiałem pokonać kilka górek) zobaczyłem cmentarz wojenny nr 333 w Cichawie, widok tak mnie urzekł, że postanowiłem zrobić stronę www, na której miałem umieszczać zdjęcia (głównie) i informacje o odwiedzonych obiektach.

W 2008 roku nie było jeszcze zbyt wielu źródeł internetowych poświęconych tej tematyce. Była co prawda była strona Pana Łopaty, na której można było znaleźć sporo informacji o cmentarzach wojennych, ale nie było tam informacji o cmentarzach z okręgu IX - Bochnia, a te właśnie cmentarze, ze względu na miejsce zamieszkania interesowały mnie najbardziej. Była jedna całkiem fajna strona, właśnie o tym okręgu, ale była ona nie pełna (a chwilę potem całkiem zniknęła z sieci), więc postanowiłem, że moja strona będzie kompleksowym opracowaniem dotyczącym okręgu bocheńskiego.

Sięgnąłem oczywiście po literaturę, na początek po książki Pana Frodymy, a potem po kolejne bardziej aktualne opracowania. Po niespełna 2 latach (w 2009) na mojej stronie znalazły się informacje o wszystkich cmentarzach z okręgu IX, były też oczywiście informacje o cmentarzach z innych okręgów na które w taki (głównie rowerem) czy inny sposób trafiłem.

Strona działała dość prężnie do 2010 roku, potem był lekki przestój, ale pod koniec 2011 roku trochę zmodernizowałem stronę, a w 2012 roku ponownie odwiedziłem wszystkie cmentarze z okręgu X, aktualizując informacje o nich.

Potem jednak dopadł mnie brak czasu i w 2013 roku strona praktycznie zamarła. Gdy piszę te słowa jest 11.11.2017 - 99 rocznica zakończenia I wojny światowej. Z tej okazji postanowiłem, że w roku 100 rocznicy zakończenia wojny (od 12.11.2017 do 11.11.2018) odwiedzę (jeśli się uda to rowerem) 100 cmentarzy wojennych z tego okresu, w tym ponownie wszystkie cmentarze z okręgu IX. Jednocześnie zbuduję całkiem nową stronę i miarę możliwości odświeżę i uzupełnię informacje cmentarzach, które odwiedzę.

Zapraszam do zapoznania się z treścią strony, ponieważ nie jestem ekspertem w tej dziedzinie chętnie przyjmę wszystkie uwagi do treści zawartych na tej stronie - w tej sprawie zapraszam do kontaktu.

Jerzy Jasonek